GospodarzDomu GospodarzDomu
242
BLOG

Polacy mają duże mieszkania

GospodarzDomu GospodarzDomu Gospodarka Obserwuj notkę 4


Według danych opublikowanych przez GUS w Polsce pod koniec grudnia 2014 roku było ponad 14 mln mieszkań, a średnia wielkość wynosiła 73,4 m kw. 

Mieszkania większe niż poprzednich latach

Średnia wielkość mieszkania była większa o 0,3 m kw niż w roku poprzednim. Według danych to mieszkanie na wsi było większe, niż to w mieście. Wskaźniki GUS wynoszą dla wsi 92,3 m kw.
a dla miast 64,2 m kw. To akurat jestem w stanie zrozumieć. Nie porównujmy cen mieszkań
w Warszawie, a w jakiejś małej mieścinie. Mimo to ludzie w miastach też więcej zarabiają i stać ich na inny standard życia. 

Największe mieszkania w podkarpackim  

Największe mieszkania, czyli około 81 m kw. były w woj. podkarpackim. Najmniejsze, zaś w łódzkim i warmińsko-mazurskim, czyli około 68 m kw. Mazury są jednym z najbiedniejszych regionów Polski, dlatego też fakt że mieszkania nie przekroczyły tam średnio 70 m kw. nie powinno nikogo dziwić.
GUS zbadał również ile było mieszkań zamieszkanych i niezamieszkanych, znajdujących się
w budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych. Było ich na koniec 2014 r. 14 mln mieszkań. Ich łączna powierzchnia użytkowa to 10 25,7 mln m kw., w których znajdowało się 53,4 mln izb. W porównaniu z poprzednim rokiem, w 2014 przybyło 130,1 tys. mieszkań. Czyli nastąpił wzrost
o 0,9 proc.

Od czego zależy przyrost liczby mieszkań? 

Według analityków GUS-u przyrost liczby mieszkań był m.in. efektem rozbudowy mieszkań
i inwestycji w budownictwie, oraz zmiany charakteru przeznaczenia powierzchni niemieszkalnych.
Do tego GUS podaje, że w 2014 r. warunki mieszkaniowe w Polsce nieznacznie się poprawiły
w porównaniu z poprzednimi latami.

Żyje się lepiej  

    Podsumowując możemy się cieszyć, że w Polsce żyje się coraz lepiej i, że coraz więcej osób stać na duże mieszkanie i, że większość Polaków ma dostęp do podstawowych instalacji w swoim mieszkaniu. To są znaki, że Polska się rozwija. Dobre zmiany. Zostaje nam tylko liczyć na dalszy rozwój.

 

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka