GospodarzDomu GospodarzDomu
91
BLOG

O ratowaniu polskiego górnictwa słów kilka

GospodarzDomu GospodarzDomu Gospodarka Obserwuj notkę 2

Nie trzeba powtarzać, że sytuacja polskiego górnictwa jest tragiczna. Zmarnowano wiele czasu, wiele energii na niepotrzebne działania. Często można było odnieść wrażenie, że są to działania, które mają tylko oddalić problem lub zrzucić go na kogoś innego. Ci, którzy mówili wprost jak źle wygląda sytuacja, którzy chcieli uratować górnictwo, jednak metody przez nich proponowane nie były wygodne dla wszystkich, zostawali odwoływani (Prezes Taras). Pamiętam nawet jakie emocje mną targały, gdy oglądałem konferencję z jego udziałem i gdy słowo po słowie punktował wszystkie wady. Miałem wtedy nadzieję, że taki człowiek (z głową na karku) będzie w stanie pomóc, znaleźć lekarstwo na polską patologię górnictwa. Potem dotarła informacja o jego odwołaniu.

Teraz padają kolejne pomysły restrukturyzacji górnictwa, propozycje by po tym procesie połączyć górnictwo z energetyką, kopalnie przypisać do spółek energetycznych. Problem w tym, że czas na restrukturyzowanie górnictwa jest wyjątkowo niesprzyjający. Nadpodaż węgla na światowym rynku, niskie ceny surowca.. W Polsce zalega ok 15 mln ton węgla. Prognozy co do cen węgla nie są również optymistyczny, co oznacza katastrofę dla niskowydajnych kopalń w naszym kraju.

Jest jeszcze argument, ze po likwidacji rodzimych kopalń zwiększyłby się import tego surowca do Polski, głównie z Rosji. Wtedy oprócz gazu uzależnieni bylibyśmy również od zakupu węgla. Taki argument na pierwszy rzut oka wydaje się być słuszny, jednak w momencie porównania go z polską rzeczywistością traci na znaczeniu. Dlaczego? Ponieważ już w tym momencie kupujemy tony węgla z Rosji – jest po prostu dużo tańszy od naszego. Ciężko oczekiwać, że firmy wbrew swoim interesom i finansowym założeniom (zyskom) nagle zaczną kupować polski węgiel tylko dla altruistycznego gestu ratowania polskiego górnictwa (które i tak nie wiadomo czy da się uratować, bowiem brakuje ludzi z głową na karku).

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka